Till en början handlar det om personal som jobbar nära patienter eller omsorgstagare. Och syftet är att kunna avgöra om personal är smittad av viruset eller inte.
– Testerna kommer att göras för att vi ska kunna säkerställa att personalen kan återgå till sitt arbete, säger Johan Rosenqvist som är hälso- och sjukvårdsdirektör i Region Kalmar län.
Hur kommer ni att avgöra vilka som ska testas?
– Det handlar om de som har symptom på att vara smittade av coronaviruset. Det är dem vi vill testa.
I ett senare skede har man för avsikt att kunna testa andra personalgrupper som räknas ha samhällsviktiga jobb. Även i det fallet handlar det om att testa personer med symptom.
När man tittar på statistiken så ser man att Kalmar län har förhållandevis få smittade.
Beror det på att det hittills gjorts få tester, eller är smittan mycket mindre utbredd här?
– Det är väldigt svårt att svara på. Självklart är det så att fler blivit smittade än vad vi kunnat verifiera genom tester, men vi är också mindre hårt drabbade. Det ser vi genom hur många som varit inlagda på sjukhus och hur många som behövt intensivvård, säger Johan Rosenqvist.