Sylvester Schlegel går solo i Melodifestivalen

Uppdaterad
Publicerad

Sylvester Schlegel tävlar i melodifestivalen 2014. The Arks före detta trummis är med i startfältet när tävlingen drar igång i Malmö 1 februari.

På tisdagsförmiddagen presenterades de 16 första artisterna till startfälten i Malmö och Linköping. I startfältet i Malmö för Sylvester sällskap av tonårsfavoriten Yohio samt Elena Paparizou som vann Eurovision song contest 2005 när hon tävlade för Grekland med låten ”My number one”.

Sylvester Schlegel tävlade med The Ark i Eurovision Song Contest i Helsingfors 2007, men låten ”The worrying kind” gick inte hem i Europa och Sverige hamnade på 18:e plats. Hur det går för Sylvester Schlegel i melodifestivalen 2014 återstår att se. Sylvester Schlegel har själv skrivit låten ”Bygdens son”.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.