Torslunda försöksstation – Letar efter ny huvudman

Uppdaterad
Publicerad

LRF Sydost vill att nedläggningshotade Torslunda försöksstation på Öland ska finnas kvar och har tagit initiativ till att verksamheten ska fortsätta och söker en ny huvudman.

Torslunda försöksstation har ägts och drivits av Sveriges lantbruksuniversitet, SLU. På försöksstationen har man bland annat gjort växtodlingsförsök.

När SLU nyligen aviserade om nedläggning började LRF Sydosts styrelse söka efter en ny huvudman. Bland intressenterna finns Kommunförbunden, Regionförbundet, Linnéuniversitetet, Länsstyrelsen, HS, Lantmännen, TP och Guldfågeln. Men ännu har ingen huvudman anlitats.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.