Tryggetsmätning i Kronobergs län – Insatser har ökat tryggheten i Markaryd

Uppdaterad
Publicerad

Sju av tio invånare i Kronobergs län känner sig trygga ute på kvällarna, det visar Kronobergspolisen senaste tryggetsmätning.

Under onsdagen pressenterade Kronobergspolisen 2010 års tryggetsmätning. Genom den kan man få en uppfattning i hur trygga människorna känner sig i länet.

70 procent av invånarena i Kronoberg känner sig trygga ute på kvällarna och det är en hög siffra om man jämnför med hela landet.

Förbättrat i tidigare problemområden

I Markaryds området Strömnäsbruk/Trayd, som tidigare varit ett problemområde, känner sig invånarna tryggare än i tidigare undersökningar.

– Många har tidigare känt sig otrygga eftersom det har spridit sig att det finns många yrkeskriminella i det här området och man har vetat om att det funnits mindre poliser i området, säger Hans Sjöberg som är yttreverksamhetsledare i Markaryd och Älmhults kommun.

Tittar man närmare på enkäten från Strömnäsbruk/Taryd så svarade över 25 procent 2005 att de blivit utsatta för brott, nu är den siffran nere på drygt 7 procent. Polisen har gjort stora insattser i Strömnäsbuk/Trayd under de senaste åren och det har gett resultat.

– För det första har vi byggt upp en styrka som jobbar i Markaryd. Det var ett par år som det inte fungerade. Vi har nu lokala poliser som har bra kännedom om kommunen. En annan possitiv sak är polisstationen som nu delar lokaler med kommunen och det har gett ett bättre sammarebete, som kanske avspeglar sig på kommuninvånarna, säger Hans Sjöberg.

Clary Kroon

Lotta Frånberg

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.