Under hösten har Tullverket beslagtagit allt fler kraftiga och farliga smällare, så kallade bangers. Smällarna beställs ofta på nätet från länder där de är lagliga att sälja, skriver Tullverket i ett pressmeddelande.
– Vissa bangers är kraftiga som sprängladdningar och kan orsaka mycket allvarliga skador på människor och egendom. Vi vet att de används av kriminella men de beställs också av andra som kanske inte har förstått att de är olagliga, säger Martin Petersson, chef för Tullverkets kontrollavdelning.
Spränger inte mer
Under 2021 beslagtog myndigheten 19 000 pyrotekniska produkter i Sverige. Nästan hälften av dessa togs i Kronoberg eller Jönköpings län.
Men att så stora beslag gjorts just i Småland har en logisk förklaring, enligt Martin Petersson.
– Man spränger inte mer i Småland än på andra ställen, säger han.
Det beror snarare på att många beslag görs på de stora postterminalerna som finns i Växjö och Jönköping. Sannolikt bor inte alla slutmottagare av olaglig pyroteknik på dessa orter.