Världspremiären av nya Utvandrarna hålls i Emmaboda

Uppdaterad
Publicerad

Den nya filmatiseringen av Vilhelm Mobergs Utvandrarna har biopremiär på juldagen. Men innan dess, den 18 december, går världspremiären av stapeln i Mobergs hemtrakter Emmaboda.

– Det är kittlande och roligt, och lite naturligt också, Jan Dzedins kulturchef i Emmaboda kommun.

Galapremiären kommer hållas i Folkets Hus med 218 inbjudna gäster – om covidviruset tillåter. Jan Dzedins berättar att förhoppningen är att några skådespelare som var med i den förra filmen, som spelades in för 50 år sedan, ska näravara vid tillställningen.

Utvandrarna har dubbel anknytning till Emmaboda kommun. Dels är Vilhelm Moberg född Moshultamåla och serien Utvandrarna utspelar sig i bland annat Duvemåla.

– Det här innebär att det blir ett fokus på kommunen och vilka besöksmål vi har att erbjuda. Vi har bland annat Mobergstenen och hans gamla skola i Duvemåla, säger Jan Dzedins. 

Unga författare deltar

På galan kommer även unga och oetablerade författare från Emmaboda och Mörbylånga att närvara. I samband med filmpremiären kommer de släppa boken ”Bara för en stund” som innehåller texter som skrivits av ungdomar i hela Kalmar län.

– Den är inspirerad av Vilhelm Mobergs roman ”Din stund på jorden”, säger Jan Dzedins.

Bortskämda med världspremiärer

Jan Dzedins förklarar att Emmaboda kommun är bortskämda med världspremiärer, Utvandrarna blir kommunens tredje.

År 1980 hade Sällskapsresan världspremiär i Emmaboda och 1985 galavisades filmen Mitt liv som hund.

Från och med den officiella premiären den 25 december kommer allmänheten att kunna se filmen i Folkets Hus.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.