Det är röntgensjuksköterskorna på Värnamo sjukhus som menar att patientsäkerheten hotas efter att flera personer har slutat. Camilla Strandberg säger att situationen på avdelningen har varit pressad under det 1,5 år hon jobbat där.
– Det har varit en pressad situation, många mår dåligt, säger hon.
Patientsäkerheten äventyras
Camilla Strandberg säger att patienterna än så länge inte har drabbats men om de fortsätter att var underbemannade på röntgenavdelningen är det bara en tidsfråga.
– Vi gör så gott vi kan, men det är ju klart att vi inte kan ge patienterna den tid de behöver eftersom vi ständigt är underbemannade, säger hon.
Förstår oron
Lena Anell jobbar som områdeschef på röntgenavdelningen på Värnamo sjukhus. Hon säger att hon förstår personalens oro men säger samtidigt att det är svårt att åtgärda problemet.
– Vi har svårt att locka nyutbildade sjuksköterskor till oss eftersom vi är ett mindre sjukhus, säger hon.
Hon säger att de nu kommer att ta in sjuksköterskor från Eksjö och Jönköping för att lösa det akuta problemet.