Tidigare har Växjö kommun haft tre platser men dragit ner till en. Från kommunen hävdas att sängplatserna var dyra och utnyttjades dåligt, och att man hellre ser att hjälporganisationer utanför kommunen tar ett större ansvar.
Kalmar erbjuder tre platser
Kalmar kommun erbjuder tre sådana platser och Jönköpings kommun löser det med vandrarhem och hotell. I Jönköping har även Ria (rådgivning i alkohol- och narkotikafrågor) övernattningsmöjligheter.
Men i Växjö kommun där man tidigare haft tre har man alltså dragit ner till en.
Ond cirkel skapas
Ria i Växjö har inte råd att erbjuda en sängplats nattetid, men de två sängarna som finns utnyttjas flitigt dagtid.
– Det blir en ond cirkel med missbruk och kriminalitet. En del kanske begår något grövre brott för att få komma in på häkte och fängelse för att få mat och tak över huvudet, säger Camilla Strandqvist fältassistent Ria.