Här kan du som söker sällskap fira jul i Södertälje.
Ragnhildsgården
Södertälje församling anordnar enligt traditionen ett stort julfirande med julbord och klappar i församlingshemmet S:ta Ragnhildsgården. Firandet går under namnet ”Öppen jul” och är precis som namnet antyder öppet för alla som vill ha gemenskap på julafton eller kanske bara en bit mat.
S:ta Ragnhildsgården, Mälaregatan 4, 24 december klockan 13-16.
LP Ria i Järna
För den som inte har någonstans att ta vägen på julafton öppnar LP Ria i Järna upp dörrarna på julaftons förmiddag. Där bjuds det på lite julmat och gemenskap. Evenemanget riktar sig främst till de som brukar komma till LP Ria, vilket oftast är missbrukare eller hemlösa, men alla är välkomna.
Hagagatan 14 i Järna, 24 december klockan 10-12.
Församlingshemmet i Järna
Precis som flera andra kyrkor i Södertälje har Överjärna kyrka ”Samling vid krubban” klockan 11 på julaftonsdagen. Efteråt blir det jullunch i församlingshemmet strax intill, cirka klockan 11.30.
Församlingshemmet i Järna centrum, 24 december klockan 11.