Colin och Ryan är missionärer från Utah, de pratar med en kvinna på Kungsgatan i Eskilstuna.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se när Ryan och Colin går ut på stan i Eskilstuna – för att prata om sin tro. Foto: Jennifer Berg Eidebo/SVT

De har rest från USA till Eskilstuna – för att prata om Jesus

Uppdaterad
Publicerad

18-åringarna Colin Barker och Ryan Veater har rest till Eskilstuna från USA – för att berätta om sin tro. De är medlemmar i kyrkan som i folkmun kallas för mormonerna.

– Vårt syfte är att bjuda in andra att komma till Jesus, säger Colin Barker.

De kommer från Kalifornien och Utah. När 18-åringarna Colin och Ryan fick veta att de skulle göra sin mission Sverige blev de lite förvånade.

– Jag kunde ha hamnat i Kina, Australien, var som helst. Så det var lite: Jaha, Sverige! Men människor brukar säga att jag ser ut som en svensk, säger Colin.

– Jag tänkte att det är lite kallt där, säger Ryan.

Tron emot abort och homosexualitet

De är medlemmar i Jesu kristi kyrka av sista dagars heliga. En kyrka som tror att familjen är evig, att man ska gå ut i världen och sprida sin tro. Inom kyrkan ses det också som en synd att göra abort, och att vara homosexuell.

Hur missionärerna själva ser på det vill de inte prata om, utan hänvisar till sin missionspresident.

Inom kyrkan är det inte heller tillåtet att dricka kaffe eller te.

– Vi säger: Gör inte det. Alla har fri vilja, men vi gör inte det, säger Colin.

Colin och Ryans vardag består till stor del av att prata med människor, både på stan och via sociala medier. Se hur de gör för att närma sig Eskilstunaborna i klippet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.