Nyköping – (S) vill förbättra BB

Uppdaterad
Publicerad

Mer personal, skönare sängar och harmoniska färger. Så vill Socialdemokraterna i Landstinget i Sörmland förbättra BB i Nyköping vid en eventuell valseger.

-Idag är det vanligt att föräldrar får åka hem bara några timmar efter en förlossning. Men på framtida BB Nyköping ska ingen känna sig pressad att åka hem, säger hälso- och sjukvårdslandstingsrådet Åsa Kullgren (S).

Hon menar att det nu är möjligt att göra satsningar i Landstinget, eftersom ett stort ekonomiskt underskott har vänts till ett stort överskott.

Anders Borgs förtjänst

Men oppositionen är inte lika lyrisk. Oppositionsrådet Lotta Finstorp (M) medger att Landstingets ekonomi visserligen har hamnat på rätt köl, men ger finansminister Anders Borg, snarare än Socialdemokraterna i Sörmland, äran för det.

Hon påpekar också att Socialdemokraterna faktiskt ville lägga ner samma BB-avdelning för bara två år sedan.

-Det är jättebra att fräscha upp BB, men man måste se det här utspelet i ljuset av vad de ville göra förra mandatperioden. Då gick folk man ur huse för att rädda BB från nedläggning, säger Lotta Finstorp.

-Vi tycker att kvalitén på vården är viktigare än att få ny färg på väggarna, fortsätter hon.

”Fortfarande på idéstadiet”

Än så länge är mycket oklart runt förslaget. Kostnaden kan komma att variera väldigt mycket, beroende på om man väljer att rusta upp den befintliga BB-avdelningen på lasarettet eller om man väljer att bygga nytt.

Varifrån pengarna ska tas är inte heller klart. Inte heller hur mycket ny personal som behöver anställas för att uppnå deras mål.

-Det här är fortfarande på idéstadiet, så vi har ingen uppfattning om det just nu, säger Åsa Kullgren.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.