Östnytt/SVT Sörmland – Oppositionen kräver stopp för Fas 3

Uppdaterad
Publicerad

Socialdemokraterna, vänsterpartiet och miljöpartiet kräver på SVT Debatt att inga fler personer ska anvisas till Fas 3.

En av de som är kritiska är den socialdemokratiske riksdagsmannen Johan Andersson från Motala:

-Det allra värsta med Fas 3 är att av de som hittills varit inne i åtgärden så är det ungefär 1,5 procent som har gått vidare till riktiga jobb, säger han till Östnytt.

Det har visat sig att de som sysselsatts i Fas 3 ibland inte fått något vettigt att göra och att det inte leder till riktiga jobb. Därför protesterar nu oppositionspartierna. Sverigedemokraterna säger att de stödjer initiativet.

I Fas 3 hamnar de personer som har varit arbetslösa så länge att de inte har några a-kassedagar kvar och de personer som inte har färr till a-kassa av andra skäl.

I Östergötland har drygt 4500 personer varit sysselsatta i Fas 3. För Sörmland är siffran drygt 2.200 och Gotland 332 personer.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.