En idrottshall i Strängnäs var tänkt att ge plats för 75 personer men kommer nu inte att ställas till Migrationsverkets förfogande.
En av anledningarna är rädslan för bränder.
– Det har gått väldigt fort när det handlat om att se över de här evakueringsplatserna. Vi känner att ansvarsfrågan är oklar, om det är Migrationsverket eller vi som kommun som är ansvarig. Efter den senaste tidens händelser känns det extra viktigt att ha klarhet i det, säger kommunalrådet Jacob Högfeldt till SVT Nyheter Sörmland.
– Det här handlar om en gymnastiksal som inte alls är anpassad att bli ett boende. Vi har två andra boenden som har bättre förutsättningar. Ett gammalt äldreboende bland annat.
Kommunen försöker att hitta andra lokaler för ändamålet.
– Vi vill och bidrar redan med platser, men ansvarsfrågan är viktig att reda ut, säger Högfeldt.
Migrationsverket fattade i går beslutet att sätta sekretess på alla handlingar om var boenden ska öppna.
– Vi har fått ett nytt säkerhetsläge på grund av alla bränder, säger Willis Åberg, avdelningschef på Migrationsverket med ansvar för boenden.
Förhindra bränder
Det innebär att den senaste upphandlingen, som har som mål att skaffa runt 60 000 nya platser, inte kommer att bli offentlig när tilldelningsbeslutet meddelas i dag. Men Migrationsverket kommer att informera kommunerna, för att de ska kunna förbereda bland annat skolor.
– Vi försöker göra vad vi kan för att förhindra bränder. Samverkan med polis och räddningstjänst är jätteviktigt. Vi inom Migrationsverket kommer också att vara mer ”på”, säger han.
Om det krävs kommer vakter att hyras in, även för att vakta nattetid, förklarar han.
– Vi kommer att ta de kostnader för bevakning som krävs. Men bedömningen görs från plats till plats, Säger Willis Åberg.