Gå direkt till textinnehållet

Studenterna vill att kåren ska göra mer

Uppdaterad
Publicerad

I går berättade vi att studentlivet är hetare i Västerås än i Eskilstuna. Nu får studentkåren kritik av studenter som tycker att den borde vara mer aktiv och bättre på att engagera.

– Än så länge har vi inte fått några riktiga inbjudningar från kåren. Det finns saker man får ta reda på själv, i stället för att kåren försöker få med så många som möjligt, säger Henrik Hanberg, student på grundskoleprogrammet på Mälardalens högskola.

Kritiken bland vissa studenter är något kåren på Mälardalens högskola känner väl till.

– Det är väl klart att det är en utmaning, men absolut inte en negativ och tuff utmaning, utan en jäkligt rolig. Vi försöker hitta aktiviteter som de flesta tycker om och vill engagera sig i. Det ser likadant ut i Västerås och i Eskilstuna med faddrar som får in de nya studenterna i gemenskapen, säger Alexandra Ringström, eventansvarig på Mälardalens studentkår.

Studentlivet på MDH

Bilden av en collegefilm stämmer inte

Och medan kåren jobbar aktivt med att engagera så många som möjligt i de aktivteter som finns, menar andra att det är upp till var och en om man vill engagera sig eller bara hitta gemenskapen utanför bibliotek och studiesalar.

– Det kanske inte riktigt är som den där bilden av collegefilmer, det kan jag inte påstå, utan det blir vad man gör det till – vill man festa så går det att göra det och vill man fokusera mer på plugget eller ha lite av båda så går det också, säger studentambassadören Andreas Manea.

Tufft men roligt

Hade du några speciella förväntningar på studentlivet innan du började plugga?

– Det är gaska tufft, studentlivet, speciellt första året. Innan man vant sig. Men samtidigt är det roligt, för man får många nya vänner och lär känna mycket folk, tycker Dara Ahmadi, som studerar data.

– Det vanliga, att man ses på någon krog eller så, annars är det mest bara plugg så man hinner inte med så mycket socialt, säger Susanne Barakat, som studerar på grundskolelärarprogrammet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Studentlivet på MDH

Mer i ämnet