Svårt skuren man tog sig själv till polishuset i Eskilstuna

Uppdaterad
Publicerad

Runt kvart i fyra på lördagsmorgonen fick polisen information om att en man med allvarliga bukskador släppts av från en bil utanför polisstationen i Eskilstuna. Under söndagen framkom dock uppgifter om att mannen själv kört bilen till polishuset och larmat en patrull på plats. Mannen fördes snabbt till sjukhus av polisen.

Enligt polisen var mannens skador orsakade av någon form av vasst föremål. Vem som ligger bakom det misstänkta brottet är oklart.

– Just nu är det lite av en gåta för oss, säger polisens presstalesperson Johnny Gustavsson.

Enligt honom är den skadade mannen i 50-årsåldern och hemmahörande i Eskilstuna. Hans skador bedömdes fortfarande under söndagen som allvarliga.

– Han fördes skyndsamt till sjukhus. Det var polisen som skjutsade honom för att undvika fördröjning, säger Johnny Gustavsson.

Polisen utreder ärendet som försök till mord. Det finns i nuläget ingen misstänkt gärningsperson.

Målsägandens fordon är taget i beslag, uppger polisen. Det har gjorts en husrannsakan i fordonet och vissa spår och föremål har säkrats.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.