Foto: Sebastian Skog

Lastbil blockerar E20 – arbete väntas pågå hela natten

Uppdaterad
Publicerad

Det är totalstopp på E20 öster om Råbyhed utanför Eskilstuna. En lastbil har vikt sig över körbanan.

Larmet kom vid klockan 14.30 på fredagseftermiddagen. En lastbil med släp har vält och hamnat över körbanan i höjd med trafikplats Råbyhed. Just nu är det totalstopp i trafiken på E20 mellan Kungsör och Råbyhed.

Trafikomläggning under natten

Det kommer att vara trafikstörningar under kvällen och natten med trafikomläggningar. Västgående trafik leds av vid trafikplats Gröndal via väg 56 och östgående trafik leds via väg 552 Öster Tibble, skriver Trafikverket på sin hemsida.

– Prognosen är att arbetet kommer att hålla på hela natten och först vid 8-tiden i morgon bitti beräknas det vara klart, säger Ulrika Karlsson på Trafikverket.

Lastbilen ligger fortfarande kvar och enligt Trafikverket ligger delar av lastbilens last kvar på vägen vilket försvårar arbetet.

– Det är metall som måste plockas upp för hand för att förhindra fler olyckor, säger Ulrika Karlsson på Trafikverket.

”Komplicerad olycka”

– Det krävs rejält med lyftkapacitet. Det är en ganska komplicerad olycka. Bärgningen kommer att ta tid, säger Anders Ellow, inre befäl vid räddningstjänsten Mälardalen.

Ska förhindra följdolyckor

Räddningstjänsten stängde av trafiken vid avfart 129 under drygt två timmar, för att kunna leda om trafiken och förhindra att det blev följdolyckor. Men här är det nu öppet igen.

Det är fortfarande oklart vad som orsakade olyckan, men ingen person ska ha skadats.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.