-Skönt med tanke på VM. Skitsamma att loppet inte var perfekt, guldet var allt som gällde, sade hon efter EM-guldet på 50 m fjäril.
Nu kan hon släppa mardrömmen från simstadion i Foro Italico i Rom för ett år sedan.
-Jag har varit hård mot mig själv och verkligen tänkt att det inte skulle få hända igen, berättade hon.
Kanske inte direkt något klassiskt upplägg att tänka mörka tankar.
-Nej, det är helt värdelöst. Men om man är en tävlingsmänniska så vill man verkligen lära sig av sina misstag. Jag har slagit Marieke (australiskan Guehrer som tog guld i VM) i alla lopp sedan dess och nästan alla andra i startfältet simmade här. Så det var det mest skarpa läget sedan i fjol, sade ”Tessan” som tävlar för Täby Sim.
Missade medalj
Alshammar, som tog VM-guld 2007, slog världsrekord (25,07) på semifinalen i Rom förra året och var storfavorit i finalen. Men i hennes iver att bli första kvinna i världen under 25 sekunder spände hon sig i finalen, tog inte ens medalj och blev fyra.
I år har hon fortsatt dominera, är världsetta och snabbast hela vägen fram till finalen.
Nu var hon med tiden 25,63 – 14 hundradelar över sitt årsbästa – också snabbast i finalen. Alshammar besegrade danskan Jeanette Ottesen med sex hundradelar, sedan var det ett hopp till trean Melanie Henique som hade 26,09. Sarah Sjöström missade medalj med fem hundradelar och var fyra.
-Jag fick ingen perfekt start, det kändes sämre än i semifinalen (25,50) och jag var lite spänd och nervös. Men skitsamma, sade hon.
Alshammar hade ett ganska klart grepp innan danskan tog in något på slutet.
-Jeanette kom tillbaka lite och jag tänkte ta en andning i slutet för att slappna av, men jag gjorde aldrig det, sade hon.
Välkommen musik
I stället kunde hon andas ut efteråt. Och njuta av ”Du gamla, du fria” för första gången i långbanesammanhang på tre år.
-Ja, det kändes som det var länge sedan, sade Alshammar som har nya grenen 100 m fjäril (torsdag-fredag) och medaljgrenen 50 m fritt (lördag-söndag) kvar individuellt.
-I morgon (läs onsdag) har jag semester. Sedan är det 100 m fjäril som är en ny upplevelse. Det blir kul. Bara jag kommer ihåg att andas, annars tar jag mig nog inte i mål. Sedan på 50 m fritt kan jag simma mer avspänt, det är lättare när man har en medalj, sade hon.
Och det var inte vilken medalj som helst. Utan ett guld som skrämde bort gamla hjärnspöken.