Carl Larsson till Waldemarsudde

Uppdaterad
Publicerad

Manlig modell, Kräftfångsten och Frukost i det gröna men också mindre kända verk som Förbjuden frukt. De kan man från och med lördag se när Prins Eugens Waldemarsudde öppnar sin Carl Larsson-utställning

– Det var så länge sen som 1992 den stora Carl Larsson utställningen befann sig på Nationalmuséum och här kan man komma bilderna nära i verkligheten. Något man inte får missa är en målning där Carl Larsson målar sin unga brud Karin Larsson, i gräs, en otroligt kärleksfull målning, en akvarell, säger Elsebeth Welander-Berggren, överintendent.

Karin Larsson som brud har inte visats på femti år. Och Carl Larsson brev till Prins Eugen har aldrig tidigare ställts ut.

– Carl Larsson är ju väldigt rakt på sak och väldigt rättfram i sina brev och skriver inte annorlunda till Prins Eugen en till någon annan och exempelvis så avslutar han ett brev med:

”Vore det inte en kunglig prins jag skrev till så skulle jag helt enkelt avlsuta dessa, om en enkla rader med tjenis”, berättar Anna Meister, arkivarie.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.