Dags för vaccinering mot ”vanlig” influensa

Uppdaterad
Publicerad

Samtidigt som vaccineringen är i full gång mot den nya influensan erbjuder landstinget i Stockholms län från och med nästa vecka 65-åringar och äldre gratis vaccination mot den årliga influensan.

Erbjudandet gäller även de som är särskilt infektionskänsliga, har diabetes, multisjukdomshandikapp eller kroniska sjukdomar.

Finns det resurser att vaccinera både mot den nya influensan och säsongsinfluensan?

-Vi måste göra det. Och det är ju delvis samma grupper som ska ha de här två sprutorna. I bästa fall kan vi ge dem samtidigt, säger Åke Örtqvist, smittskyddsläkare i Stockholm.

Han hoppas att Läkemedelsverket inom kort ger besked om att de båda vaccinationerna kan göras samtidigt, en mot den nya influensan och en mot tre andra virusstammar som kan orsaka den vanliga influensan i år.

-Jag räknar med att få besked den här veckan om att det går bra, det är ju inte mycket större problem att ge två sprutor på samma gång, säger Åke Örtqvist.

Blir inte smärtfritt

Han förväntar sig inte att det kommer att gå helt smärtfritt, åtminstone till en början.

-Det brukar vara en kraftig rusch den första veckan, då kan det bli jobbigt på vaccinationscentralerna. Men det är det varje år, säger han.

50 procents riskminskning

Åke Örtqvist tror att det av och till kommer att hända att vaccinatörer får brist på vaccin, har mer vaccin än patienter eller inte hinner med för att många är sjuka samtidigt.

-Det kommer säkert att dyka upp problemområden, men jag ser inte att det är omöjligt att få det här att gå ihop så småningom.

Vaccinet mot den årliga säsongsinfluensan minskar risken för svåra följdsjukdomar med upp till 50 procent och dödligheten med upp till 20 procent.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.