Fler får bygga nära vattnet i Enköping

Uppdaterad
Publicerad

Fler kommer att få möjlighet att bygga nära vattnet i Enköpings kommun. Det blir effekten när kommunledningen använder sig av den nya lagen och förändringarna av strandskyddet.

Vid Enköpingsåns utlopp i Mälaren ligger villorna på rad längs stranden trots att kommunen egentligen inte tillåter nybyggen närmare än 300 meter från vattnet.

Men nu vill de borgerliga partier som styr i kommunen lätta på reglerna och införa en hundrametersgräns.

Ökade möjligheter

Kommunernas möjligheter att öppna för hus nära stränderna har ökat sedan regeringen för några veckor sedan föreslog att kommunerna och inte länsstyrelserna ska avgöra hur man får bygga.

Men naturvårdare räds de nya planerna, som man tror kan bli på bekostnad av friluftsliv och natur.

Det finns närmare 17 mil strand längs Mälaren i Enköpings kommun. Två-tre av dessa kan komma ifråga, tror politikerna, men först ska det utredas var man skulle kunna bygga och var man inte ska kunna bygga.

Regeringens gräns 25 meter

Ett område där det kan bli nya hus är inne i Skinnegarnsviken vid Haga slott. På andra sidan viken kring Vallby och ute på Arnö är andra områden där de borgerliga politikerna skulle vilja se mer bebyggelse.

Regeringen vill göra det lättare att bygga strandnära där trycket inte är så stort och kan tänka sig att man bara lämnar en remsa på 25 meter för att inte hindra friluftslivet, men så nära kommer man inte att få bygga i Enköping.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.