Flickor i träningskläder spelar fotboll på en gräsplan under ledning av en tränare.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Följ med på tjejernas fartfyllda träning och hör deras tankar om att de är det första tjejlaget i Rinkeby. ”Känns som att vi är en förebild”. Foto: Hanna Bäck/SVT

Från träning till seriespel – nu levlar Rinkebys första tjejlag upp

Publicerad

För ett år sedan fanns det inget fotbollslag för bara tjejer i Rinkeby. Men nu spelar laget match i serie.

– Jag ska försöka ta mig fram och göra mål, säger nioåriga Liyana Yussuf.

När en grupp elever frågade läraren Ellinor Anderzén om hon ville starta upp ett fotbollslag för tjejer sa hon ja direkt. I samarbete med Rinkeby United satte de igång träningarna våren 2024, och laget växte snabbt.

Sedan starten har ungefär 60 tjejer testat på aktiviteten, och nu har de en stabil trupp på runt 30 deltagare.

Nyheter från SVT:s redaktion i Järva

En av lagets spelare är nioåriga Liyana Yussuf, som länge hade längtat efter att spela fotboll.

– Jag tänkte: ”Yes, finally!”. Vi tjejer vill också spela fotboll, det är inte bara för killar.

Gruppens mål sedan start var att spela match i serie, och nu har de äntligen förverkligat drömmen.

I framtiden planerar Rinkeby United att starta upp ännu fler tjejlag, eftersom de ser ett växande intresse hos tjejer i olika åldrar.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Nyheter från SVT:s redaktion i Järva

Mer i ämnet