Åtal mot misstänkta i vodkabilshärvan

Uppdaterad
Publicerad

Fyra personer åtalas för grov olovlig försäljning av alkohol i den så kallade vodkabilshärvan.

En femte person åtalas för olovligt innehav av alkoholdrycker.

Enorma mängder alkohol såldes till ungdomar i Stockholmsområdet från den så kallade vodkabilen, enligt åklagaren Petra Götell.

Vodkabilen

I åtalet listar Götell hur många flaskor och hur många liter alkohol som var och en misstänks ha sålt. De rör sig sammanlagt om 6.777 flaskor.

– De åtalade erkänner en viss del av försäljningen, men inte i den omfattningen. Jag upplever inte att de har insett konsekvenserna av det här – att barn har farit illa av spriten. De har sett det som ett schysst sätt att tjäna pengar, säger Petra Götell till ABC.

De flesta mellan 15 och 17

Polisens kartläggning visar att så unga personer som 12-åringar ringt till vodkabilen och att många 13-åringar handlat. De flesta har dock varit mellan 15 och 17 år.

– Det här är den största organiserade spritlangningen till ungdomar i Stockholm någonsin, säger Lars Utter på ungdomsroteln.

När langarna upptäcktes i höstas hittade polisen ett omfattande kundregister där man hittills kunnat identifiera omkring 7.000 telefonnummer.

2.000 personer bakom telefonnumren har hittills identifierats, och polisen har hittills kontaktat 1.200 föräldrar till barnen och ungdomar. 248 köpare har hörts av polisen. Flera av dem har vittnat om att de blivit så berusade att de förts till Maria Ungdom för vård. 14 ungdomar kallas som vittnen i rättegången, säger Petra Götell.

Polisens ambition är att ta kontakt med föräldrarna till alla de barn som förekommit i registret eftersom man vill informera dem om vad deras barn har gjort. Flera vittnat om att de blivit så berusade att de förts till Maria Ungdom för vård.

Inleds i mars

De åtalade är alla barndomsvänner och mellan 19 och 23 år gamla. En av dem misstänks enbart för att ha förvarat den olagliga spriten. De andra ska ha tagit emot telefonbeställningar från barn och ungdomar och sedan levererat spriten till en överenskommen adress.

En av de åtalade åtalas också för kokaininnehav. Omkring 1.000 brukardoser hittades i bilen.

Förutom beslagtagen sprit och telefonlistor har åklagaren också bildbevis för att försäljningen ägt rum. De misstänkta har också utsatts för telefonavlyssning. Dessutom finns en mängd vittnen som berättat att de köpt alkohol av de åtalade.

Leverantörerna går fria

Polisen har inte kommit åt de som levererat den tekniska spriten till de personer som nu åtalas. Dessa har buteljerat spriten och försett dem med etiketter för att det skulle se ut som ”äkta vodka”. ”Kunderna” har fått köpa spriten för 250 kronor per flaska, eller 450 för två.

Petra Götell yrkar på att de åtalade ska betala tillbaka vad de tjänat på spritförsäljningen; sammanlagt 1,3 miljoner kronor.

– Anledningen till att det är ett grovt brott är den stora omfattningen av försäljningen, och att den har vänt sig till ungdomar, säger Petra Götell.

Hon vill att de åtalade döms till straff i den övre delen av skalan, som ligger på fängelse i mellan sex månader och sex år.

–Jag räknar med minst ett par år, säger hon.

Rättegången inleds 4 eller 5 mars vid Stockholms tingsrätt, och beräknas ta tio dagar.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Vodkabilen

Mer i ämnet