Galleriabygge i Sundbyberg försenas

Uppdaterad
Publicerad

Bolaget bakom de planerade galleriorna Lorry i Sundbyberg och Vasa under Odenplan har hamnat på obestånd. Lorry-gallerian skjuts därför på framtiden.

Genom en företagsrekonstruktion i Stockholms tingsrätt har företaget, Centrum Group, fått anstånd med sina skulder i ett halvår. Till dess hoppas styrelseordföranden att ekonomin ska vara i balans.

Arbetet med att ragga finansiärer till de båda projekten fortsätter under tiden. Och bolaget räknar med att galleriorna kommer att byggas.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.