Alla unga talanger ser nu fram emot den nya hallen.
-Man vill komma till VM och försöka bli bäst, säger Rebecka Emanuelsson, 13 år som stsar stenhårt på konståkning med träning sex dagar i veckan.
Men hennes träningsanläggning, Torvalla Ishall i Haninge, är gammal och sliten, med läckande tak och fuktskadade takbjälkar. Nu satsar kommunen och Stockholms idrottsförbund flera miljoner kronor på att renovera den och skapa ett konståkningscentrum för föreningar i hela södra Stockholm.
-Det blir Sveriges första anläggning som är specialanpassad för konståkning och det vet jag att man längtat länge efter inte bara i Stockholmsområdet, säger Dag Lindström från Stockholms Idrottsförbund.
-Konståkning är en intressant sport och detta är något man efterfrågat i hela Sverige, säger moderata ordföranden i kultur- och fritidsnämnden i Haninge Alexandra Anstrell.