Hedengrens bokhandel har funnits på Stureplan sedan 1897 men för några veckor sedan meddelade butiken att de kanske skulle behöva stänga ner för gott. Anledningen var den allt större konkurrensen från nätbokhandeln.
Nyheten fick dock trogna kunder att reagera och Facbook-gruppen ”Rädda Hedengrens” startades som i dag har 3.300 gillamarkeringar. Gruppen uppmanade människor att handla från Hedengrens för att rädda butiken – vilket de nu verkar ha gjort.
– Våra kunder har gått man ur huse, avbrutit semestrar och visat ett fantastiskt engagemang. Det har varit en otrolig uppslutning. Det var idén från början, att ta reda på om det var så illa att vi faktiskt inte behövdes längre. Men så var det alltså inte, säger ägaren Nicklas Björkholm till SvD Kultur.
Aktionen för Hedengrens kan ha varit en förklaring till varför butikens omsättning har fördubblats under de senaste veckorna.
Butiken planerar nu för ännu en höst på Stureplan.