Inga NHL-spelare i AIK

Uppdaterad
Publicerad

Trots mardrömsstarten tänker AIK inte ompröva sitt beslut att nobba NHL-lockoutade spelare.

Sex raka förluster och sist i elitserien.

-Nej, det står vi fast vid. Det blir inga korttidskontrakt, säger sportchefen Anders Gozzi.

Modo plockade in Alexander Steen och har tagit fyra poäng på två matcher sedan dess.

AIK väljer dock att hålla kvar vid sin linje att inte ta in NHL-lockoutade spelare. I nuläget är det inte heller aktuellt att värva andra spelare.

-Vi får se lite grann hur vi gör, men just nu jobbar vi på att rätta till det som är fel i vårt spel, säger Gozzi.

Huselius har inte tagit beslut

Kontraktslöse och skadade NHL-stjärnan Kristian Huselius rehabtränar hos AIK, men har inte tagit beslut om var han tänker spela.

-Självklart hoppas vi att han vill spela med oss, men han är 1-1,5 månad från spel och har inte bestämt sig för vad han vill göra ännu.

AIK:s sportchef är bekymrad över starten.

-Vi har hamnat i ett utsatt läge och har fått en riktig skitstart på säsongen. Vi har bjudit på väldigt många enkla mål, inte för att vi spelar dåligt i egen zon utan för att vi tappar pucken för enkelt. Det måste vi rätta till, säger han.

Nye tränaren Per-Erik Johnsson har fått kritik från experthåll, men har Gozzis förtroende:

-Ja, absolut, nu handlar det om att rätta till felen i vårt spel.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.