Foto: Sören Andersson

Invigningskalas för Tele2 Arena

Publicerad

Under lördagen startar festligheterna vid Globenområdet och Tele2 Arena. Gå på röda mattan eller delta i olika aktiviteter för hela familjen. Ikväll står stora svenska artister som Robyn, Kent och Lars Winnerbäck på scen.

Tre år efter första spadtaget invigs nu Stockholms nya arena intill Globen. Arenan ska fungera som hemmaarena för Djurgården och Hammarby. Stockholmspolitikern Sten Nordin (M) har fått äran att inviga arenan.

Som Stockholmare är vi stolta över att vi lever i en ren och vacker stad. Runt om i världen beundras Stockholm för vårt miljöarbete. Och det var en självklarhet att Tele2 Arena inte skulle bli något undantag, säger finansborgarrådet Sten Nordin (M).

Plantering blev miljösymbol

Som en symbol för både Stockholms och arenans miljöprofil inleddes byggstarten av denna arena med plantering av ett skott. Denna har nu hunnit bli ett mindre träd. Trädet kan man se på Globen torgets gångstråk.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.