Under sommaren vill många ut och resa och om en billig sista minuten-resa blir tillgänglig så gäller det att vara väl förberedd. För när det kommer till att göra nytt pass, finns inget utrymme för spontanitet. I Stockholms län är nämligen väntetiderna två veckor just nu, på vissa håll längre än så.
Köerna är också långa i resten av landet. Den som exempelvis vill ha nytt pass i Malmö får vänta ända till 7 augusti, och i Linköping, Sundsvall och Uppsala finns tider först i slutet av juli. Polisens råd är att hålla utkik efter avbokningar för att få passet tidigare.
Lösningen kan vara ett provisoriskt pass, då får man istället köa hos polisen på flygplatsen. Dessutom är kostnaden för passet tre gånger så dyrt.