Laserborren tar bort hål utan smärta

Uppdaterad
Publicerad

Det låter lite som science fiction, men det är på riktigt. Numera kan man på Folktandvården i Täby ta bort hål i tänderna med hjälp av laser. Och det gör inte det minsta ont.

Therèse Bejting gillar inte att gå till tandläkaren. Så när hennes tandläkare på Folktandvården i Täby föreslog att hon skulle prova att använda laser att ta bort ett hål med, tackade hon genast ja.

Och under det ett och halvt år som folktandvården i Täby använt laser, har mellan 500 och 600 patienter fått testa.

Ny i Stockholm

Lasertekniken, som går ut på att vattenmolekyler förångas, är ny i Stockholm, men utomlands har den använts länge. Det är en skonsam metod som inte gör ont, men för att skydda ögonen måste man ha skyddsglasögon.

På minussidan är dock att lasermaskinen är dyr, runt 700.000 kostar den, vilket gör att många mindre tandläkarmottagningar inte har råd med den. Och för alla som undrar vad som händer om man slinter med laserborren är svaret:

-Det händer inte så mycket. Jag ser att borren är ett farligare redskap i det fallet, säger tandläkaren Andreas Sohlé.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.