Malin Ewerlöf Krepp tävlar i Ö till ö

Uppdaterad
Publicerad

För första gången ställer friidrottsprofilen Malin Ewerlöf Krepp upp i uthållighetstävlingen Ö till ö.

Tävlingen går 2 september i Stockholms skärgård, från Sandhamn till Utö, mellan och över öar. Det innebär 65 km löpning och 10 km simning och tar ungefär nio timmar.

Tävlingen går i par, och det är fullbokat med 120 par, 300 till står på väntelista.

– Det här är en stor utmaning för mig och det ska verkligen bli jättekul. Det enda jag är lite orolig för är om det är kallt i vattnet. Löpningen har jag och simningen ska jag också klara. Men den ska finslipas med hjälp av simtränarna Magnus Kjellberg och Micke Rosén, säger Malin Ewerlöf Krepp i ett pressmeddelande.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Ö till ö

Mer i ämnet