Vid halvfemtiden på onsdagsmorgonen exploderade någonting intill en restaurang på Södermalm.
– Vi misstänker att det är en sprängladdning som detonerat, säger Stockholmspolisens presstalesperson Kjell Lindgren till TT.
Först spärrades hela Medborgarplatsen av, eftersom det fanns misstankar om eventuella farliga föremål på brottsplatsen. Men vid åttatiden hävdes delar av avspärrningarna, så att den bara gällde den aktuella restaurangen.
– Det eventuella farliga föremålet har avlägsnats från platsen. I samband med explosionen så lämnade en mörk kombi platsen i riktning mot Södra station. Polisen är tacksam för tips om eventuella iakttagelser, säger Anders Bryngelsson, presstalesperson vid Stockholmspolisen.
Kan det handla om en handgranat?
– Det var en kraftig smäll och i samband med den har det uppstått en brand. Det är allt vi kan säga just nu.
Bombtekniker undersökte platsen
Bombteknikerna har lämnat restaurangen, men tekniker arbetar fortfarande på platsen.
Bil- och busstrafik får köra längs Götgatan, och tidigare stängdes busshållplatserna vid Björns trädgård av men vid halvtio-tiden öppnades de igen. Tunnelbanan kör normaltrafik.
En anmälan om grov allmänfarlig ödeläggelse har upprättats.