Miljonkupp i Uppsala
Internetoperatören Bahnhof i Uppsala har drabbats av stölder på uppemot en miljon kronor. Fem anställda, varav fyra Uppsalabor har anhållits.
Några av dem som misstänks för att ha plockat ut pengar och varor från företaget har själva varit anställda där.
Det var när dessa personer började uppträda underligt som företaget fattade misstankar. Bland annat sa personerna helt oväntat upp sig från sina tjänster i augusti.
– När vi granskade deras telefoner och datorer upptäckte vi att de i smyg öppnat ett eget företag och låtit Bahnhof fått stå för fiolerna, säger Jon Karlung, vd för Bahnhof till Upsala Nya Tidning.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.