Hyresgäster som bor i andra hand i Stockholms län får i genomsnitt betala ett påslag på hyran med 40 procent. Detta enligt tidningen Bofasts granskning av ärenden som gått vidare till Hyresnämnden i Stockholm.
Men i Stockholms innerstad finns det andrahandshyresgäster som får betala dubbla hyran.
Fingervisning
-Det maximala oskäliga påslaget som jag haft var 100 procent, säger Lotta Hagdahl på Hyresgästföreningen i Stockholm.
-Det vanliga är dock att påslaget ligger på 2.000-3.000 kr över ordinarie hyra.
Nu visar det sig att storleken på andrahandshyresgästernas överhyra kan ge information om storleken på eventuell marknadshyra. Detta enligt Hans Lind, professor i fastighetsekonomi vid KTH som menar att andrahandshyrorna ligger på den nivå som framtidens marknadshyror kommer att ligga på.
Uppåt 80 procent
Han får stöd av en företagsekonomisk studie från Stockholms universitet som visar att fri hyressättning skulle kunna höja hyrorna med uppåt 80 procent.
På Hyresgästföreningen är man oroad över marknadshyror – men man tror att hyresökningarna snarare kommer att hamna på runt 20 procent för hyresrätter i innerstan.
Om marknadshyror infördes i Stockholm skulle hyrorna kunna stiga med mellan 40 och 80 procent. Detta enligt en ny studie som baseras på de hyror andrahandshyresgästerna får betala.