På kommunens mark stod det över 10 tallar – alla över 100 år gamla. Men, för några dagar sedan höggs träden ner och nu får de gående längs det populära promenadstråket i Bromma se kallhygge i stället för skog.
-Jag tycker att det är fruktansvärt. Det är skövling och man blir ledsen, säger den närboende Liselotte Jenneholm till ABC.
Miljöborgarrådet: ”Oacceptabelt”
Den nyblivna villaägaren, ovanför de nerhuggna tallarna, vill inte kommentera händelsen. Men enligt uppgift till ABC har den anlitade entreprenören – som högg ner och fraktade bort tallarna – fått beskedet att mannen hade avverkningstillstånd.
-Man får inte ta ner stadens träd på detta sätt och det måste naturligtvis beivras. 100-åriga gamla träd som har tagits bort för att man vill ha en bättre sjöutsikt, det är helt oacceptabelt, säger miljöborgarrådet Ulla Hamilton (M).
Skyddade djurarter hotas
Stockholms stad har polisanmält händelsen som rubriceras som skadegörelse alternativt grov skadegörelse. Dessutom kan det bli tal om miljöbrott då flera skyddade skalbaggar finns i området.
-De värden som vi har kvar i Stockholm vad gäller biologisk mångfald och hotade arter måste vi kunna bevara. Det här får inte upprepas, säger Stefan Lundberg som är biolog vid Naturhistoriska Riksmuseet.
Riskerar fängelse
Den som anses skyldig kan vänta sig dryga böter – eller till och med riskera fängelse.
-Det allra värsta är att naturen inte återskapas i en handvändning. Sedan kanske det ligger en kalkyl bakom att han räknar med en dagsbot eller några men att han höjer värdet på sin villa vid en eventuell fastighetsförsäljning i framtiden. Det kan vara så krasst, tyvärr, säger den närboende Kjell Gustavsson.