Polisen tror sig kunna gripa rånmördarna

Uppdaterad
Publicerad

Teknisk bevisning och övervakningsfilmer gör att polisen tror sig kunna gripa de tre män som misstänks ha rånmördat en guldsmed i hans hem på Reimersholme i Stockholm natten till i går.

Den 73-årige juveleraren drev en guldsmedsbutik på Södermalm i Stockholm. Natten till i går trängde sig tre rånare in i mannens bostad och bakband 73-åringen och hans hustru för att komma över nycklar och koder till parets guldaffär.

En av rånarna stannade kvar medan de andra försvann till butiken för att länsa butiken på guld. Det hela slutade tragedi då den kvarvarande rånaren knivmördade juveleraren.

Rånmord på Reimersholme

Gott utredningsläge

– Utredningsläget ser gott ut. Vi har hört en hel del vittnen och vi har hämtat in en hel del filmmaterial från de övervakningskameror som kan tänkas ge oss värdefull information, säger informationsansvarige Lars Byström på Stockholmspolisen.

– Teknikerna har också avslutat sin undersökning av de här platserna. Där hoppas vi också på ett genombrott i utredningen.

– Det finns väl kanske en tro blande de här kriminella elementen att guldsmeder sitter med några jättelager med guld. Men det gör vi inte längre. De flesta jobbar med attrapper, säger guldsmeden Anders Fors, som tidigare var ordförande i Gulsmedsmästarnas Riksförbund.

– Den här oron att någon kanske försöker kartlägga en – man blir ju lite nojig.

Kraftig ökning av guldrånen

Det har varit många uppmärksammade guldsmedsrån i Stockholms län de senaste månaderna. I Södertälje blev en rånare ihjälskjuten av polis i samband med ett brutalt rån. Och vid ett rån i Vårberg kom sju beväpnade rånare över guld värt en miljon kronor.Statistik som SVT tagit del av visar att samtidigt som butiksrånen minskar för tredje året i rad ökar rånen mot guldaffärer. Det var fem gånger fler guldrån 2012 jämfört med 2004.

-Jag känner ju avsky, chock och sorg när man hör om det här rånmordet, säger guldsmeden Anders Fors, som tidigare var ordförande i Gulsmedsmästarnas Riksförbund.

-Jag har larm, kameror och vägbom. Istället för att ha kollektion så ritar vi modeller till kunder. Många av våra medlemmar jobbar med att ha en minimerad kollektion men det räcker ju inte. De kriminella som begår de här brotten tänker sig inte för utan de tror att det finns massa värdefullt att hämta, avslutar Anders Fors.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Rånmord på Reimersholme

Mer i ämnet