Ersta sjukhus, beläget på nordöstra Södermalm mellan Folkungagatan och Fjällgatan, kan bli större. Ersta diakoni vill utvidga sina lokaler med en ny sjukhusbyggnad om 26.000 kvadratmeter.
Miljardinvestering
Den nya sjukhusbyggnaden ska ha entré mot Folkungagatan, där man också planerar för ett entrétorg med infart till ett underjordiskt garage. Ersta diakoni planerar att investera 1,5 miljarder kronor i nybyggnationen, som när den är klar ska rymma kirurgi, medicinsk mottagning, hospice och röntgen.
– Själva sjukhuset blir dubbelt så stort, men själva sjukhuskapaciteten ökar med 50 procent. Ny teknik tar mycket plats, säger Stefan Nilsson.
Sjukhusparken byggs igen
De överklaganden som gjorts mot detaljplanen har kommit från grannar och bland annat handlat om att sjukhusparken intill sjukhuset byggs igen. Den nya byggnaden har också ansetts vara för hög, något som påverkar silhuetten mot vattnet.
– Vårt uppdrag är vård och omsorg och att bedriva ett sjukhus är viktigare för oss. Det är ett pris man får betala när man bor i en stad, säger Stefan Nilsson.
Avslår överklaganden
Mark- och miljödomstolen avslår överklagandena, vilket innebär att detaljplanen vinner laga kraft förutsatt att ingen överklagar beslutet inom tre veckor. För att överklaga krävs ett prövningstillstånd.
I detaljplanen ingår också 58 studentbostäder. Projektet är planerat att starta hösten 2018 och Ersta diakonis förhoppning är att kunna ta emot patienter i den nya sjukhusbyggnaden i början av 2021.
I vintras föreslog landstinget att upphandla delar av kirurgin på Ersta sjukhus. Men efter att både personal och patienter reagerat starkt bestämde politikerna att skjuta på beslutet.
Ersta sjukhus
Ersta sjukhus är ett icke vinstdrivande sjukhus som grundades 1851.
Sjukhuset har avdelningar för kirurgi, medicin, hospice för vuxna och barn/ungdomar, psykiatri, röntgen, sjukgymnastik/fysioterapi och sjukvård för hemlösa.
Källa: Ersta diakoni