Rindöbor strandsatta i natt

Uppdaterad
Publicerad

Ordinarie färja används till akututryckningar.

En omfattande brand i ett fritidshus på Tynningö i Vaxholms kommun i natt ledde till att de som hade tänkt ta färjan till Rindö blev strandsatta vid kajen i Vaxholm.

– Vi var ett tiotal som kom dit för att ta 02-färjan men som möttes av en skylt som sa att det var en nödsituation och att färjetrafiken utgick, berättar Bengt Larsson.

För färjan som normalt trafikerar Rindö, färjan användes istället till att transportera både brandkår och polis. Rutinen är att färjan vid nödsituationer ska användas för att transporter av räddningstjänst. Däremot tog det längre tid än beräknat.

Tomgång klarade kylan

Bengt och hans kollega hade varit på julbord och kom med bussen till färjelägret i Vaxholm strax för två-tiden i natt. Som tur var blev de erbjudna att vänta inne i en bil.

– Det var kallt med flera minusgrader. En del hade småbarn i bilarna och ungdomar körde runt, runt i sina EPA-traktorer för att hålla värmen, fortsätter Bengt Larsson.  

Inte förrän klockan 05:30 kom ersättningsfärjan igång. Först då hade Färjerederiet som ansvarar för trafiken åt Trafikverket lyckats få fram extrabesättning till den andra färja som låg i hamn.

– Vi har ingen jourberedskap så jag är nöjd med att vi lyckade få fram extrabesättning så pass snabbt, förklarar Staffan Eriksson som är operativ chef på Färjerederiet.

Men passagerarna som fick vänta i kylan vid Vaxholmskajen hela natten tycker beredskapen var dålig.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.