Dag Larsson (S) vill att landstinget startar egen vårdcentral i Tungelsta.

S: Starta vårdcentral i landstingets regi

Uppdaterad
Publicerad

Tungelstaborna ska ha möte nästa vecka med politikerna om deras nedläggningshotade vårdcentral, men redan idag är kan frågan komma upp på landstingsfullmäktige.

I går berättade vi om vårdcentralen i Tungelsta som privata Aleris har beslutat att lägga ner. Därmed kommer Tungelstas 6000 invånare att stå utan egen vårdcentral. Andra vårdcentraler i närområdet ligger på mellan fem och 17 kilometers avstånd.

Men Tungelstaborna protesterar och den 15 september ska ett möte hållas med politiker. Oppositionslandstingsrådet Dag Larsson (S) hoppas också på att frågan ska tas upp på dagens landstingsfullmäktiges möte. 

– Vi ska försöka få in en frågestund på mötet idag, i bästa fall så hinner den komma upp. Då kanske vi får svar på frågan om det går att rädda Tungelsta vårdcentral. I annat fall ska vi driva frågan vidare både i landstingets ägarutskott och hälso- och sjukvårdsnämnden, säger Dag Larsson, oppositionslandstingsråd.

Inte lönsam verksamhet

Aleris har tidigare avböjt att kommentera sin ekonomi och menat att nerläggningen berott på att man inte lyckats anställa läkare som är specialister i allmänmedicin.

– Det som är Tungelstas bekymmer är att det inte är tillräckligt lönsamt för de privata aktörerna att kunna se till att verksamheten rullar runt. Nu tycker jag att det är dags att vi startar en vårdcental i egen regi i Tungelsta, säger Dag Larsson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.