Den förstärkta pendeltågstrafiken från Sigtuna kommer att införas från år 2018. En resa med snabbtåget mellan Märsta och Stockholms Central kommer att ta runt 25 minuter, vilket är betydligt kortare tid än de 38 minuter en vanlig resa tar.
– Det är verkligen en välkommen satsning. De flesta som bor i Sigtuna pendlar, men antalet personer som åker kollektivt har minskat de senaste åren. Jag gissar att det beror på att man tyckt förbindelserna varit för dåliga, säger Olov Holst (M) som är oppositionsråd i Sigtuna kommun till SVT Nyheter Stockholm.
Många pendlar med bil
Olov Holst säger att många som pendlar in till Stockholm väljer att ta bilen i stället för att åka kollektivt. Men det är inte en hållbar lösning på sikt, eftersom Sigtuna är en av Sveriges snabbast växande kommuner.
– Redan nu är det för mycket bilar på E4an. Trafiken är ofta stillastående i både norr- och södergående riktning och det liknar alltmer en trafikinfarkt, säger han.
Fler förbättringar behövs
Trots att Sigtuna ligger i topp bland landets kommuner när det gäller nyproduktion av bostäder, har kollektivtrafiken inte byggts ut i samma takt. Något som politiker över parti- och blockgränser i Sigtuna länge påpekat. Så även om landstingets satsning på utökad pendeltågstrafik är ett steg i rätt riktning, behöver kollektivtrafiken förstärkas ytterligare menar Olov Holst.
– Även busstrafiken som ska ta pendlarna till och från pendeltågsstationerna måste förbättras. Framför allt gäller det förbindelserna från Sigtuna stad, Valsta och andra västliga delar av kommunen.