Under hela morgonen gick det inte att köpa sms-biljetter eller använda SL-appen i mobilen på grund av tekniska problem hos SL:s leverantör. Stoppet varade i cirka tre timmar och många klagomål kom in till SL men problemet ska nu vara löst.
Hur många resenärer som drabbades är svårt att säga, men för dem som reser från hållplatser utan affärer eller biljettautomater blev det problematiskt.
– Vår policy är att man alltid ska ha en giltig biljett när man reser med SL, sade SL:s presskontakt Christian Hoffman till SVT Nyheter Stockholm tidigare i morse, när det fortfarande inte gick att köpa biljetter i mobilen.
Regler är regler
Så om chaufförer som inte låter människor åka med ändå, de gör inget fel?
– Nej, egentligen inte. Man ska ha en biljett.
Så det gäller även om det inte går att köpa en biljett alltså?
– Ja, men förhoppningsvis har väl förarna en mjukare inställning. Men enligt vår policy ska de neka. Enligt reglerna ska de säga nej. Man kan ju som resenär ha reservbiljetter i plånboken, som alternativ.