En större grupp ungdomarkastade sten mot polisen vid Kvarnbyskolan i Rinkeby sent på söndagskvällen.
-Det blev ett våldsamtupplopp, som varade i några minuter, säger Mats Almquist, vakthavande befäl vidStockholmspolisens länskommunikationscentral (LKC).
Två ungdomar greps. Ingenpolis skadades.
Polisen kom till skolanefter larm om en brand. En mindre byggnad bakom skolan visade sig brinna, menpolisen kunde släcka elden omgående.
Ett hundratal ungdomarbefann sig i området.
Polisen filmade
Det finns dokumentation iform av videoinspelningar efter den senaste veckans oroligheter i Tensta,uppger polisen. Det handlar om brott som skadegörelse, våldsamt upplopp ochmordbrand.
-Utredningsarbetet pågår.Vi har ganska mycket filmat material så det är många som kommer att fåefterverkningar efter de här händelserna, säger Sven-Erik Olsson, presstalesmanpå (LKC).
Oklart om förstärkning
Under natten mot måndagenidentifierade polisen ett 30-tal ungdomar vid Rinkebyskolan, och fleridentifikationer väntar.
-När vi har analyseratmaterialet kommer det säkert leda till att flera blir misstänkta för brott ochatt vi kan identifiera fler.
Vad som händer nu och omdet blir fråga om polisförstärkning i området är ännu inte klart.
-Jag vet faktiskt inte,man får titta på det under dagen och bestämma hur man jobbar vidare med det.