Stort strömavbrott i Farsta

Uppdaterad
Publicerad

Drygt 2.000 hushåll i Farsta drabbades under eftermiddagen av ett strömavbrott.

Det var vid tvåtiden som 2.232 hushåll i Farsta, Fagersjö och Farsta strand drabbades av strömavbrott, enligt Fortum.

– Vi ännu vet inte vad som ligger bakom avbrottet, men vi har personal på plats som arbetar med felsökning och omkoppling, säger Alexandra Svenonius på Fortums pressjour.

Omkopplingen gör att fler och fler får tillbaka strömmen efterhand. Vid 15.30 hade alla abonnenter i Farsta strand fått tillbaka strömmen, och de flesta i Farsta.

– Prognosen, som vi tror ska hålla, är att alla ska ha fått tillbaka strömmen vid 16.30-tiden, sade Alexandra Svenonius.

Det höll nu inte riktigt, utan vid 17-tiden var fortfarande 101 hushåll i Farsta och 86 i Fagersjö utan ström.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.