Olyckan inträffade vid 04.15 och bärgningen av lastbilen pågick ända fram till ca kl 15.00. Under tiden ledds trafiken om vid trafikplats Kungens kurva i södergående riktning. Strax efter klockan åtta släpptes trafiken först på i två av de norrgående körfälten.
Långtradaren gick in i mittbarriären. Dragbilen hamnade på ena sidan, bilen på den andra och bärgningen var komplicerad. Förarens liv gick inte att rädda.
– Det har varit jätteköer åt bägge håll. Det vi försöker göra nu är att lossa lasten som består av grönsaker. Bärgarna lagar lastbilen, sätter fast bakaxeln, framhjulen är också trasiga. En mobilkran lyfter bort. Eftersom det är så mycket trasigt så tar det tid, sade Claes Göran Öhman, restvärderäddare på plats i morse..
Prognosen för när bärgning och sanering ska vara avslutad flyttades fram flera gånger innan trafiken slutligen slätpptes på igen kl 15.
Trafikverket uppger att bärgningsarbetet försvårades på grund av skadorna på släpet.