Det var när förråd skulle tömmas på Klövjevägen i Ronna som sprängmedel och en granat hittades. Utanför husen på Klövjevägen finns gamla cykelförråd som folk olovligt använder som privata förråd och har satt egna hänglås utanpå. Fastighetsbolaget skulle nu tömma förråden och riva dem, och eftersom de tidigare hittat stöldgods där ville de ha polisen med sig.
Därför var den lokala polisen från Ronna poliskontor på plats när ett av förråden visade sig innehålla sprängmedel, ett handeldvapen och någon form av granat.
Evakuering krävdes inte
Bombpolis tillkallades och kvarteret spärrades av, de boende fick inte gå ut, men någon evakuering krävdes inte.
För säkerhets skull lät man en bombhund söka igenom även de andra förråden som bröts upp när avspärrningarna fortfarande var på plats.
Mitt under bombsökandet utbröt ett annat drama, då det började brinna i en lägenhet.
-En kvinna med ett spädbarn i en bärstol kom ut och skrek att det brann, berättar Lars Alvarsson från Ronna poliskontor. Så vi poliser gick upp med brandsläckare och började släcka. När brandkåren kom sade de att det var tur att vi var på plats, annars hade lägenheten brunnit upp.