Gå direkt till textinnehållet
Deltagare simmar och springer vid starten av VM i Ö till Ö swimrun på en skärgårdsö.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Det var ovanligt varmt i vattnet på årets VM av Ö till ö, säger sportchefen Staffan Björklund. Hör mer i videon. Foto: Ö till Ö

VM i Ö till Ö – tävlingen som blev en helt ny sport

Publicerad

Tävlingen startade som ett galet och inte så nyktert vad mellan fyra killkompisar; de skulle tävla i att springa och simma över och mellan öarna i Stockholms skärgård. Sju mil mellan Utö och Sandhamn. 23 år senare är det nu ett VM, men fortfarande samma bana.

Ö till Ö-konceptet har spritt sig till flera länder och tävlingen har lett till sporten swimrun, alltså att man både springer och simmar.

Den allra första tävlingen mellan de fyra vännerna tog 26 timmar. Nu tävlar över 100 två-personerslag och i genomsnitt tar det 14 timmar för ett lag att ta sig genom banan. Världsrekordet ligger på sju timmar och en minut.

Långväga deltagare

I årets lopp är det deltagare med från över 20 länder, bland annat Nya Zeeland, Aruba och Kanada. Det finns tre klasser; dam, herr och mixed.

Banan är cirka 70 kilometer varav man simmar nio, resten springer man över de 24 öarna.

Vinnare blev det franska laget Kebab league med tiden 07.13.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.