Cilla Häggkvist, biträdande chef på Studentavdelningen samt Carolina Redivia. Foto: SVT/Adam Sjöborg

Efter sista antagningen – fler studenter till Uppsala universitet

Uppdaterad
Publicerad

Antalet antagningar till Uppsala universitet ökade med fem procent jämfört med förra året. Tusentals sökte till juristprogrammet.

Den andra och sista antagningen till Sveriges universitetsutbildningar är klar. Nästan 45 000 personer har blivit antagna till en utbildning eller kurs vid Uppsala universitet till höstterminen. Det är fem procent fler jämfört med förra året. I hela landet är 246 665 personer antagna till minst en utbildning

Juristprogrammet populärt

4 869 personer sökte till juristprogrammet i Uppsala som har 290 platser, vilket gör utbildningen till den näst populäraste i hela Sverige. Flest sökte till motsvarande program vid Stockholms universitet. 

Cilla Häggkvist, biträdande chef på Studentavdelningen vid Uppsala universitet, konstaterar att kraven på att komma in på de tre populäraste utbildningarna sett till meritvärdet är mycket högt. Däremot är kraven lägre sett till högskoleprovet.

– Så högskoleprovet kan innebära en andra väg in för de som vill få en plats på dessa utbildningar, säger hon.

Hon är mycket glad över att fler väljer att ansöka vid Uppsala universitet och menar att en anledningen till de stigande antagningssiffrorna är att fler söker i tid.

Fakta

Programmen med högst meritvärden – topp fem HT 2019

De fem program som har högst meritvärde höstterminen 2019 efter andra antagningsbeskedet. Meritvärde inom parentes.

Sökande med gymnasiebetyg utan kompletteringar 

  1. Läkarprogrammet (21,88)
  2. Psykologprogrammet (21,82)
  3. Juristprogrammet (21,09)
  4. Kandidatprogram i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistik (20,68)
  5. Ekonomie kandidatprogram (20,57)

Sökande med gymnasiebetyg med kompletteringar

  1. Läkarprogrammet (21,87)
  2. Psykologprogrammet (21,60)
  3. Ekonomie kandidatprogram (20,73)
  4. Kandidatprogram i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistik (20,70)
  5. Juristprogrammet (20,47)

Högskoleprovet

  1. Läkarprogrammet (1,70)
  2. Psykologprogrammet (1,65)
  3. Ekonomie kandidatprogram (1,40)
  4. Juristprogrammet (1,40)
  5. Kandidatprogram i datavetenskap (1,35)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.