E18 öppen igen efter olycka – flera fordon inblandade
Under måndagskvällen har E18 varit avstängd mellan trafikplats Ekolskrog och trafikplats Åsen i riktning mot Stockholm efter en tidigare trafikolycka. Flera fordon var inblandade.
Larmet kom klockan 17.47 på måndagen. En personbil ska ha kört in i ett släp. Räddningstjänst arbetade på platsen och Trafikverket bedömde att händelsen skulle få stor påverkan på trafiken.
Först klockan 20.00 öppnades alla fält igen efter att den varit delöppen ett längre tag.
Ambulans var på platsen till följd av olyckan, men några alvarligare skador fanns inte att rapportera.
– Ingen har behövt hänga med in till sjukhuset, säger Sara, ambulansdirigent på sjukvårdens larmcentral.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.