Man häktad misstänkt för överfallsvåldtäkten i Enköping

Uppdaterad
Publicerad

En man har häktats av Uppsala tingsrätt, misstänkt för den överfallsvåldtäkt som ägde rum för knappt tio dagar sedan i Enköping. Mannen nekar till brott.

– Bevisningen bygger på utpekande av personer som befann sig på plats, säger Lena Jansson, kammaråklagare på åklagarmyndigheten i Uppsala.

Det var natten mellan fredag och lördag för drygt två veckor sedan som polisen fick in en anmälan om att en kvinna skulle ha blivit överfallen och våldtagen i en park i centrala Enköping.

Den man som initialt greps misstänkt för brottet släpptes ett par dagar efter händelsen och sedan dess har polisen fortsatt arbetet med att hitta gärningsmannen.

Vittnen på plats gav nytt gripande

Tack vare utpekande av personer på plats har nu en ny man, även han i 20-årsåldern, kunnat gripas. Mannen sitter nu häktad och polisens utredning fortsätter med fler vittnesförhör och konfrontationer.

– Dessutom ska DNA-undersökningarna fortsätta, säger Lena Jansson, kammaråklagare i Uppsala.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.