– Vi är förtroendevalda för att se till att kommunens resurser används på ett bra sätt. Ibland innebär det att vi måste fatta beslut som gör ont, sa Josefine Nilsson (C), ordförande i barn- och utbildningsnämnden inledningsvis.
Hon har tidigare berättat för SVT Uppsala att på Gräsö skola kommer det i höst gå mellan 13 och 15 elever. På Snesslinge skola kommer sex elever att gå. Samtidigt byggs en ny stor skola för 600 elever i Östhammar. Detta har retat många på sociala medier, och togs även upp under kvällens kommunfullmäktige.
Lokalpartiet kritiskt
– Det är inte konstigt att vi får ett sviktande elevunderlag när landsbygden inte prioriteras, sa Lars O Holmgren, Lokalpartiet BOA. Han yrkade på återremiss i första hand, och avslag i andra hand.
I slutändan beslutade kommunfullmäktige att avveckla skolorna med god marginal.
Detta innebär att Snesslinge skolas upptagningsområde, samt fritidsverksamheten, kommer blir en del av Edsskolans upptagningsområde. Gräsö skola och dess fritidsverksamhet blir en del av Öregrunds skolas upptagningsområde.
Verksamheten stänger efter vårterminen 2020.