Här är Sveriges nya ”Air Force One” – ska säkra kungen och statsministern
Kungahuset och regeringens nya – och begagnade – privatjet har överlämnats till flygvapnet vid en ceremoni på F 16 utanför Uppsala.
– Det är en stor dag för flygvapnet, säger Olof Stenbergh, chef för 75:e statsflygsskvadronen.
Det är hektiska dagar på Upplands flygflottilj, F 16. För mindre än en vecka sedan landade Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj under stort hemlighetsmakeri. Han välkomnades av två Gripen-plan och signerade en affär där Ukraina köper 20 Gripen E/F av Sverige – samtidigt som Sverige donerar 16 Gripen C/D.
Men affärerna på flygbasen tar inte slut där.
Sveriges statsflyg har som uppgift att bland annat förflytta regeringen, kungahuset och den militära ledningen snabbt och över långa distanser. I dag består Sveriges statsflyg av två Gulfstream-modeller, ett från 1995 och ett nyare från 2008.
Men enligt Försvarsmakten behöver de planen bytas ut.
– Jag vet att de är väldigt ofta på ”verkstaden”, svarade finansminister Elisabeth Svantesson (M), på en fråga om Gulfstream-planens skick när det i slutet av 2024 stod klart att statsflyget skulle uppgraderas.
De senaste åren har Försvarets Materielverk letat efter nyare alternativ som kan uppfylla statsledningens behov, bland annat att genomföra två parallella långdistansflygningar till Nordamerika eller Asien.
Lösningen hittades på begagnatmarknaden.
Så mycket är affären värd
I en ceremoni på Ärna under måndagen överlämnade Försvarets materielverk det nya statsflyget – med den militära beteckningen Transportflyg 106 – till flygvapnet. Det är två flygplan av modellen Bombardier Global 6500.
Enligt Försvarsmakten är införandet av det nya statsflyget en standardisering av flygflottan. Bland annat bygger flygvapnets nya radarspaningsflygplan S 106 (Globaleye) – som ska placeras i Uppsala – på samma plattform.
Kostnaden för de två begagnade nya flygen rör sig kring cirka 1,1 miljarder kronor, enligt Försvarets Materielverk.
Planet opereras av 75:e statsflygsskvadronen som tillhör Skaraborgs flygflottilj, F 7, och de kommer vara stationerade på Arlanda flygplats.
– Men den kommer bli ett naturligt inslag i Uppsala också, i och med att vi kommer ha S 106 här i framtiden. De kommer att driftas och hanteras tillsammans med TP 106, säger flygvapenchef Jonas Wikman.
Det här är det nya svenska statsflyget
- Flygplanstyp: Bombardier Global 6500 (modifierad för militärt bruk och säkert samband).
- Dimensoner: Planen är 30,5 meter långa med ett vingspann på 28,7 meter och en höjd på 7,8 meter. Vikten ligger på 45 ton.
- Militär beteckning: TP 106 (Transportflygplan 106).
- Operatör: 75:e statsflygskvadronen, Skaraborgs flygflottilj (F 7).
- Basering: Stationeras på Arlanda flygplats för snabb beredskap.
- Prestanda: Räckvidd på cirka 12 200 km med en marschfart på Mach 0,85 (cirka 902 km/h).
- Motorer: Två Rolls-Royce Pearl 15.
- Antal: Två flygplan har köpts in begagnat för 1,1 miljarder.
Källa: Försvarets Materielverk, Försvarsmakten, Bombardier
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.